Terciér: subtropické pralesy, jezera a sopky

 

Moře ustoupilo z Čech ještě před koncem křídy a souší zůstal Český masiv i v třetihorách. Jen na jeho jihovýchodním okraji do něj zasahovalo moře z karpatské předhlubně. Reliéf našeho území byl postupně zarovnáván v parovinu, jejíž nadmořská výška pravděpodobně nepřesahovala 200 m n.m. Oblast Tethydy, rozkládající se  jihovýchodně od Českého masivu, k níž patřila i alpsko-karpatská zóna, byla od svrchní křídy až po spodní terciér dějištěm mohutného horotvorného procesu - alpínského vrásnění. Vlivem kolize kontinentů ležících severně a jižně od oceánu Tethys došlo v několika vlnách k vyvrásnění pásu horstev od Pyrenejí přes Alpy a Karpaty až po Himálaj. Český masiv se však od konce prvohor choval již jako pevná, konsolidovaná jednotka a alpínské vrásnění se zde projevilo hlavně vznikem tektonických poruch v jeho okrajových částech. Podle těchto zlomů některé kry klesaly, jiná vystupovaly. Na konci paleogénu a zejména počátkem neogénu tak vznikla v severozápadních a severních Čechách (v dnešním podkrušnohoří) soustava jezerních pánví, jež byly vyplňovány materiálem přinášeným z jižněji ležících a vyzdvihovaných oblastí Českého masivu. Hluboké zlomy  využilo v výstupu magma a dalo tak vznik rozsáhlému  třetihornímu vulkanismu. Jezerní pánev vznikla i v jižních Čechách na Třeboňsku a Českobudějovicku. Byla odvodňována k jihu do mořské úžiny lemující vystupující alpské horstvo. V nejmladších třetihorách dochází k výraznému vyklenování okrajových částí Českého masivu, které se projevilo zahlubováním existující říční sítě. Tento proces pokračuje až do současnosti.

V sedimentární výplni podkrušnohorských pánví (chebské, sokolovské a mostecké pánve) je možno rozlišit tři etapy, od kterých se odvozuje i historie jižněji položených oblastí Čech. V první etapě ve středním a svrchním eocénu (před zhruba 40-37 mil. let) se usazovaly přemístěné zvětraliny, hrubozrnné říční štěrky a písky. Pouze v sokolovské pánvi vznikalo i uhlí. Tyto nejstarší sedimenty vyplňují deprese ve starším reliéfu a jsou co do rozšíření i mocností velmi proměnlivé. Ve druhé etapě v období oligocénu a miocénu (asi 37-17 mil. let) dochází na severu Čech k vulkanické činnosti a ke kerným pohybům. Vulkanismus Doupovských hor rozdělil původně souvislou jezerní pánev na západní část (dnešní chebská a sokolovská pánev) a část východní (mostecká pánev). Vývoj pánví pak dále probíhal samostatně. Na sedimentární výplni pánví se podílí jak přemístěné vulkanické tufy, tak zejména složitý komplex říčních, jezerně-deltových a jezerních sedimentů, mezi nimiž převažují jíly a mocné hnědouhelné sloje. Nejmladší etapa ve vývoji pánví patří pliocénu (asi 2,5 mil. let). Tvoří ji jíly, písky a štěrky jezer, která vznikaly již jen v chebské pánvi.

Vrstevní sled ve výplni hnědouhelných jezerních pánví v severních a západních Čechách máme dobře zachován. Ve zbývajících částech Českého masivu jsou však terciérní sedimenty omezeny jen na relikty původně rozsáhlejšího pokryvu. Jedná se  o výplně říčních koryt, průtočných jezer, vzácně i o výplně krasových dutin. Je nesnadné z nich věrohodně rekonstruovat průběh říční sítě ve starších obdobích terciéru. Nejstarší říční štěrky na nejvyšších terasách Berounky a dolního toku Vltavy však patří pliocénnístaropleistocénní říční síti, která se již blíží dnešnímu stavu.

Severně i jižně od Plzně jsou horniny třetihorního stáří zachovány na četných místech, jedná se však o denudační zbytky původně mnohem rozsáhlejších pokryvů. Stáří uloženin je převážně miocénní až pliocénní. Jsou považovány za uloženiny sedmi toků (označovaných A1, A2, A3, B1, B2, C a D1) a průtočných jezer směřujících k severovýchodu do podkrušnohorských pánví. Sedimenty tvoří vodorovně uložené štěrky a písky, v jezerech a místech s klidnějším tokem vznikaly jíly, někdy dokonce slabě prouhelněné.

Kromě usazenin máme na mnoha místech Českého masivu vulkanické horniny, dokládající aktivní třetihorní sopečnou činnost. Vulkanity jsou soustředěny do Českého středohoří, Doupovských hor a do četných jižněji ležících menších výlevů. Výlevy mají často podpovrchový charakter. Podle svého chemismu patří k vyvřelinám platformního typu, s převahou bazických bazaltových láv. První projevy vulkanismu známe již z rozhraní křídy a paleogénu, sopečná činnost dosahuje maxima ve svrchním eocénu a oligocénu. V této době se tvoří i mohutný stratovulkán Doupovských hor. S vulkanismem při severozápadním okraji Českého masivu souvisejí i projevy sopečné činnosti v jeho jižněji položených částech. V západních Čechách je vulkanismus Doupovských hor doprovázen povrchovými bazaltovými výlevy a tufovými výplněmi diatrem na mnoha místech mezi Karlovými Vary a Plzní. Z těles ležících blíže Plzně je nápadná Vlčí hora u Černošína, která překrývá neogenní sedimenty, Chlumská hora, Kozelka a Špičák u Manětína, Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní a řada menších těles, dříve často otevřených kamenolomy. Lokální erupce na Homolce u Příšova nedaleko Plzně je patrně nejjižnějším projevem vulkanismu Doupovských hor.

Klima bylo v třetihorách na našem území teplejší nežli dnes. V eocénu bylo v Čechách velmi teplé subtropické podnebí, v průběhu mladších třetihor pak dochází k postupnému ochlazování. S četnými výkyvy tento trend pokračuje do pliocénu a kulminuje výrazným ochlazením a nástupem ledových dob na rozhraní třetihor a čtvrtohor.

Klimatické změny jsou patrné zejména ve složení flóry a fauny ve střední Evropy. Eocenní flóra obsahuje četné teplomilné subtropické prvky - palmy, sekvoje, magnólie, skořicovníky aj. Mnoho listnatých stromů má kožovité, neopadavé listy, které dokládají, že ani v zimním období teplota neklesala pod bod mrazu. V miocénu se objevují ve větší míře prvky mírného klimatu s převahou borovic a listnatých stromů. Běžně se vyskytují vrby, platany, javory, habry, jilmy, duby, jasany, buky a olše. Přetrvávají však ještě mnohé typy subtropické, zejména zástupci čeledi vavřínovitých a palmy. Flóra měla bližší vztahy k rostlinám  Severní Ameriky a Asie nežli k flóře současné střední Evropy. V pliocénu se objevují i další, dnes běžné rody mírného pásu, např. bříza.

V okolí Plzně je flóra známa jen ojediněle a je velmi nepříznivě zachovalá. Stejně jako v severních Čechách však obsahuje mnohé teplomilné prvky. Nejbohatší nálezy oligomiocénní flóry jsou známy od Jarova a Horní Břízy severně od Plzně, odkud jsou známé rody ořešákovce,  topoly, javory, jinany a další rostliny (Glyptostrobus, Salix, Populus, Alnus, Acer, Ginkgo, Pinus) a mnohé další druhy, dokonce i palmy rodu Flabellaria.

Zvířena na souši je význačná rozvojem některých skupin savců, zejména chobotnatců, nosorožcovitých lichokopytníků, tapírů, antilop i předchůdců koní. V neogénu dochází k rozvoji malých savců, zejména hmyzožravců a drobných hlodavců - plchů, křečků, veverek. Nechybí však ani primáti. O teplém klimatu svědčí přítomnost želv a krokodýlů v jezerních sedimentech severních Čech. V Čech jsou světově proslulé nálezy žab, místy jsou v sedimentech jezer hojné nálezy ryb. Z bezobratlých jsou pro jezerní uloženiny třetihor charakteristické nálezy ulit plžů a některých členovců - hmyzu, sladkovodních garnátů a lasturnatek. Faunu z třetihorních lesů a jezer však neznáme v okolí Plzně vůbec, nepočítáme-li vzácné nálezy otisků hmyzu (vodních ploštic) a lasturnatek u Jarova severně od Plzně.

 

Literatura

Kopecký (1978), Němejc (1959, 1968), Pešek (1972a, 1972b), Pešek - Spudil (1986), Pouba - Špinar (1954, 1955)