Kvartér mezi Božkovem a Doubravkou v Plzni

 

Údolí Úslavy na jižním okraji Plzně má dosud zachovalý přirozený charakter se systémem kvartérních říčních teras i typickou morfologií říčních údolí. Nedlouhá vycházka nás dovede i ke stopám po dolování pyritu a těžbě stavebního kamene v samotné Plzni.

Za konečnou trolejbusu v Božkově přejedeme most přes Úslavu a na bývalé návsi odbočíme vlevo podél potoka na cestu mezi domy. Ta nás rozsáhlou aluviální nivou dovede až k ústí potoka do řeky. Dosud široké údolí se zde nápadně zužuje do říční průrvy. I když je její vzhled silně pozměněn lidskými zásahy (břehy řeky jsou uměle upravené, je zde cesta, lávka a mohutné potrubí), přesto si údolí zachovává mnohé původní rysy.

Plochá aluviální niva před průrvou vpravo i vlevo je tvořena povodňovými hlínami, které leží na fluviálních písčitých štěrcích vyplňujících říční údolí. Štěrky vznikaly v posledním glaciálu (würm), povodňové hlíny se začaly vytvářet asi před 5-7 tisíci lety splavováním ornice v důsledku odlesňování a počátků zemědělské činnosti.

Vlevo v meandru řeky je na protějším břehu nápadný prudký sráz, budovaný proterozoickými břidlicemi. Proud řeky je nejsilnější přímo pod srázem, naráží do skalisek a boční erozí údolí rozšiřuje. Protější, pravý břeh řeky je mírně vyvýšený nad plochou údolní nivu. Vzniknul usazováním hrubších částí za povodní a vytváří tzv. agradační val. Dále od koryta se ukládal jemnější, bahnitý materiál a aluviální niva je proto nižší. O akumulační činnosti řeky bylo možno se přesvědčit v roce 2002. Na aluviální nivu vlevo tehdy silný proud vynesl rozsáhlý, několik desítek metrů dlouhý jazyk štěrků původně vyplňujících říční koryto.

Průrva, kterou řeka protéká, vznikla postupným zužováním a posléze proříznutím šíje z proterozoických hornin (A) (49°44´9,3´´N; 13°25´4,7´´E). Tok řeky se tak zkrátil; původní mohutný meandr würmského stáří vytvořil veliký zalesněný amfiteátr za dnešní střelnicí. Říční koryto meandru se postupně zaneslo, avšak dodnes, byť v regulované podobě, je zde patrná jeho část jako sníženina s příkopem a tůněmi podél severního okraje střelnice. Na proříznuté šíji ve výši jen několika metrů nad hladinou řeky lze pozorovat písčité štěrky říční terasy risského stáří.

Po lávce přejdeme na levý břeh. Za průrvou se údolí opět nápadně rozšiřuje, tok řeky zde byl uměle napřímen a regulován. Po levé straně cesty se rozkládají rozsáhlé nivní močály, zarostlé bujnou vegetací. Aluviální nivu ukončuje prudký svah bývalého nárazového břehu řeky na boku údolí.

Za průrvou zatočíme vlevo na cestu a vyjdeme do ulice Na Vyhlídce, kterou pokračujeme kolem dětského hřiště západním směrem. Na konci ulice přímo proti domu č. 2 sejdeme na pěšinu spadající příkrým svahem zpět do údolí. Po levé straně cesty vzápětí vystupují šedé jílovité břidlice blovického souvrství svrchního proterozoika. Sejdeme po pěšině na malé zarostlé hřiště pod strmým svahem (bývalým nárazovým břehem Úslavy) a za ním si můžeme všimnout železných vrat, která zavírají ústí štoly směřující pod železniční trať (B) (49°44´9,3´´N; 13°25´4,7´´E). V okolí vystupují šupinkovitě se rozpadající černošedé grafitické jílovité břidlice blovického souvrství. Zde byly v minulosti těženy kamenečné břidlice a v malé místní huti se zde na konci 19. století vyráběl melanterit (zelená skalice). Na stěnách štoly byly nalezeny jedny z nejlepších výkvětů melateritu v Čechách, často uváděné i v odborné literatuře. V žilkách křemene s pyritem byl vzácně zjištěn i galenit, červenohnědý až červený sfalerit a chalkopyrit. Břidlicemi zde proráží několik strmě upadajícíh žil silně rozpadavých porfyritů variského stáří. Jejich směr kopíruje původní vrstevnatost břidlic.

Zprava obejdeme stavební areál a dostaneme se k mostu přes Úslavu. Přejdeme na druhou stranu, projdeme přes Rolnické náměstí a před školou zahneme vlevo na cestu. Zanedlouho se dostaneme ke hřištím, za nimiž jsou nápadné haldy a dvě velké jámy. Vzdálenější, větší z jam má na dně dvě jezírka (C) (49°44´33,4´´N; 13°24´28,6´´E). Původně zde byly lomy na stavební kámen, ale po ukončení těžby bylo celé území upraveno na park s množstvím cizokrajných dřevin.

Východní stěna zadního lomu je tvořena mohutnými kvádrovitě rozpukanými arkózami. Jsou to usazené horniny složené z křemene, draselných živců a v menší míře i dalších nerostů (slíd, plagioklasů). Tmel je křemitý nebo kaolinitický. Arkózy patří nýřanským vrstvám kladenského souvrství svrchního karbonu a jsou uloženy s velmi mírným sklonem k východu. V blízkosti skalní stěny v jižní části jámy vystupují proterozoické jílovité břidlice. Jejich kontakt s pískovci svědčí o přítomnosti zlomu, při kterém severní kra s arkózami poklesla oproti jižní kře s proterozoickými břidlicemi. Důkazem zlomu je i pramen, který vytéká ve svahu a napájí jezírka. Směrem k řece tvoří okraj parku lomové odvaly z neupotřebeného kamene a skrývky.

Z lomu se po schodech a cestě dostaneme mezi panelové domy sídliště Lobzy, které bylo postaveno již na plochém reliéfu budovaném písčitými štěrky spodní terasy mindelského glaciálu (D). Exkurzi ukončíme na nedaleké zastávce trolejbusu.