Karbon: variské horstvo

 

Na konci devonu moře z území středních Čech ustoupilo. Až do svrchního karbonu pak nemáme v okolí Plzně žádné usazené horniny, protože oblast budoucího Českého masivu se stala dějištěm variského vrásnění. Tento horotvorný proces se vysvětluje jako důsledek srážky kontinentů Gondwany na jihu a Laurussie - spojeného kontinentu Laurencie a Baltiky - na severu a uzavření tzv. Rheického oceánu mezi nimi. Vzniklo mohutné variské pohoří probíhající přibližně ve směru západ - východ, jehož trosky dodnes vystupují z mladších pokryvů v pásu od Irska až do střední Evropy. Výsledkem byl vznik Českého masivu a jeho zonální stavba z velkých jednotek nasunutých od jihu k severu.

Vrásnění a metamorfóza, jež vznik variského horstva doprovázely, se však v jeho celém průběhu neprojevovaly ve stejné době a ve stejné intenzitě. Podobně jako v jiných pásemných pohořích, i ve variském horstvu lze vyčlenit v příčném směru zóny, které se liší dobou ukončení sedimentace, intenzitou vrásnění a stupněm metamorfózy hornin. Centrální zóna variského pohoří je ve střední Evropě označovaná jako zóna moldanubická (moldanubikum), dále k severu následuje zóna tepelsko-barrandienská (bohemikum), sasko-durynská (saxothuringikum), středoněmecký krystalinický práh, zóna rýnsko-hercynská (rhenohercynikum) a jako nejexternější zóna již tzv. variská předhlubeň (subvariscikum). Vrásnění začalo ve svrchním devonu nejprve v zóně centrální a pokračovalo během spodního a posléze i svrchního karbonu směrem k periferii pohoří. Intenzita metamorfózy se rovněž mění, od katazonální, velmi silné metamorfózy v moldanubiku až do neznatelné metamorfózy v subvarisciku.

V raných fázích došlo k vrásnění a metamorfóze horninových komplexů, které dnes na území Českého masívu nacházíme v moldanubiku. To se rozkládá v jižní polovině Čech a zasahuje daleko k jihu až do předpolí Alp. Stupeň metamorfózy byl v moldanubiku tak vysoký, že úplně setřel původní charakter hornin a původní možné fosilie se proto nedochovaly . Proto je určení stáří i stavby původních horninových komplexů velmi obtížné. Naproti tomu v severněji ležícím Barrandienu k intenzivnější metamorfóze nedošlo a variské vrásnění se projevilo hlavně vznikem jednoduchých vrás JZ - SV směru.

V kořenech vystupujícího horstva, v oblastech s vysokými teplotami a tlaky, docházelo k natavování hornin a k výstupu rozsáhlých granitoidních spoust. Úroveň současného povrchu Českého masivu leží až několik kilometrů pod původním reliéfem variského pohoří. Máme tedy možnost studovat na dnešním zemském povrchu horniny  i z hlubokých kořenů variského horstva.

Mezi největší masivy granitoidních hornin variského stáří patří v Čechách dva velké plutony - moldanubický a středočeský. Předpokládá se, že vyvřeliny dnešního středočeského plutonu vystoupily podél hlubinného zlomu, který odděluje dvě významné jednotky Českého masivu - moldanubikum na jihu od tepelsko-barrandienského bloku (TBU) na severu. Kromě těchto velkých a složitých granitoidních masivů  máme v jihozápadních Čechách i četné masivy menší, které reprezentují buď pně uvedených plutonů, nebo pně dalších plutonů podpovrchových. Mezi taková menší tělesa patří i masiv štěnovický ležící jižně od Plzně.

V poruchových pásmech a puklinách horninového pláště granitoidních těles vznikaly ze zbytkové taveniny žíly  kyselých (aplity) i  bazických vyvřelin (lamprofyry), které prorážejí starší proterozoické i paleozoické sledy. Z hydrotermálních roztoků v závislosti na jejich složení a na vzdálenosti od hlubinného tělesa vznikaly rudní žíly, které byly v historické době těženy na mnoha místech v Čechách.