Permokarbon: jezerní pánve v tropech

 

Po skončení hlavních etap variského vrásnění ve svrchním devonu až spodním karbonu se vytvořil Český masiv tak ho známe dodnes: varisky konsolidovaný celek a souše. V depresích mezi horskými pásmy se vytvořily nové sedimentační prostory, které měly ráz jezerních (limnických) pánví. Do pánví ústily divočící podhorské toky, které přinášely valouny a písek z erodovaného a rychle se snižujícího se horstva. Sedimentace v jezerních pánvích začíná až ve  vyšším karbonu (svrchní části stupně westfalu) a v některých částech Českého masivu přetrvala až do permu. Na výplni jezerních pánví se podílí hrubozrnné klastické uloženiny od slepenců přes pískovce a prachovce až k jílovcům Mocnost  uloženin dosahuje až několika set metrů, je však značně proměnlivá. Zdrojem klastického materiálu byly jižní části  i  severní části Českého masivu (moldanubická i saxothuringské zóna), které vystupovaly a postupně podléhaly denudaci. Eroze záhy odkryla i hlubinná tělesa granitoidů středočeského plutonu. Obnažená granitová tělesa poskytovala množství klastického materiálu včetně živců, které jsou podstatnou součástí karbonských arkóz. Současně se aktivně uplatňovala vulkanická činnost. Měla převážně explozivní charakter, s rozsáhlými spady sopečného popela i daleko od místa sopečné erupce. Magma mělo kyselý charakter. Pyroklastický materiál tvoří v pánevních usazeninách vložky, tzv. tonsteiny. Vznikaly ukládáním  sopečného popela z vulkanických erupcí a jsou významnými horizonty vhodnými pro stratigrafickou korelaci vrstev.

Karbonské sedimenty vždy leží diskordantně na starším, předchozími horotvornými pochody zvrásněném a konsolidovaném podkladu. Proto již nebyly postiženy vrásněním.  Průběh vrstev je však často porušován mladší poklesovou tektonikou, tzv. saxonskou. Dnešní dílčí permokarbonské pánve v okolí Plzně představují jen tektonicky nebo erozně omezené denudační zbytky původní velké a souvislé jezerní pánve. Kromě největší plzeňské pánve a dalších pánví - manětínské, žihelské, radnické a mirošovské jsou karbonské sedimenty známy i z malých pánviček v blízkém i vzdálenějším okolí (letkovská, holoubkovská, merklínská pánev, okolí Stříbra aj.).

V karbonských sedimentech je významná cykličnost. Je různého řádu. Ve střední Evropě jsou patrné čtyři velké cykly, které se odlišují zbarvením usazenin. Zjednodušeně lze říci, že cykly červenavě zbarvených sedimentů reprezentují období sušší, souvrství šedá období vlhčí. Cykličnost nižšího  řádu  je  patrná  i  uvnitř  souvrství. Rytmicky se střídají  dvě  nebo  tři  litologicky  odlišné polohy, nejčastěji slepence s pískovci a prachovci. Vypovídají o pravidelně se střídajících klimatických podmínkách. Ve vlhčích obdobích vznikaly na vhodných místech jezerní pánve, a to zejména tam, kam významněji nedosahoval přínos zvětralin z okolí.  Bažiny při březích jezer  zarůstaly bujnou tropickou vegetací,  která  dala  vznik  mohutným rašelinám, se kterých posléze vznikly sloje černého  uhlí. Rychlý rozklad živců v říčních usazeninách vytvořil podmínky pro vznik budoucích kaolinových ložisek.

Stratigrafie karbonu plzeňské pánve i dalších pánví v okolí je založena na litologii a floristickém obsahu jednotek. Jsou rozlišována čtyři souvrství. Nejstarší kladenské souvrství (= spodní šedé) je členěno na radnické a nýřanské vrstvy a je nejvýznamnějším uhlonosným souvrstvím karbonu. Nad ním leží týnecké souvrství (= spodní červené). Následuje slánské souvrství (= svrchní šedé), které má na Plzeňsku jen omezený rozsah v centrální, nejvíce  zakleslé části pánve. Je jen slabě uhlonosné a jeho  sloje mají malou mocnost. Nejmladší líňské souvrství (= svrchní červené) má malý plošný rozsah a představuje denudační zbytek nejmladší karbonské a spodnopermské výplně v plzeňské pánvi. Podobný sled je i v pánvi manětínské, břeské i zmíněných drobných denudačních reliktech.

Množství a rozmanitost rostlinstva ve svrchním karbonu svědčí o tropickém klimatu o bohatých dešťových srážkách. Byly jakýmsi předchůdcem dnešních tropických pralesů. Ve flóře převládaly rozmanité plavuňovité a přesličkovité rostliny stromovitého vzrůstu spolu se zvláštní skupinou kapraďosemenných rostlin. Jejich otisky patří k nejhojnějších fosiliím v sedimentech přiléhajících  uhelným slojím (v jílovích, prachovcích a tufitech). Ve vyšším karbonu se objevují ve větší míře i nahosemenné rostliny. Z nich jsou význačné kordaity s vysokým stromovitým vzrůstem a dlouhými šavlovitými listy. K rozvoji prvních pravých jehličnanů dochází až při hranici s permem.

Živočišstvo bylo v karbonském období na souši dosti bohaté. Z jezer a pralesů jsou známi primitivní pavoukovci, mnohonožky, stonožky, nejstarší suchozemští plži i vývojově primitivní křídlatý hmyz. Ve vodách jezer žili početní zástupci paprskoploutvých ryb (např. rody Amblypterus, Pyritocephalus), sladkovodních žraloků (Xenacanthus), akantodů a dvojdyšných ryb. V blízkosti vod se vyskytovali primitivní obojživelníci, tzv. krytolebci, s nápadně plochou a širokou lebkou a  objevují se i nejstarší plazi.

Nálezy fosilních živočichů jsou v usazeninách karbonského stáří na Plzeňsku  poměrně vzácné a známé jen z několika míst. Výjimkou je však fauna z tzv. plackového uhlí u Nýřan, používaného na konci 19. století k výrobě svítiplynu. Veškeré nálezy z tohoto uhlí pochází z doby před více než sto lety, neboť sloje tohoto uhlí  s pozůstatky živočichů byly těženy v hlubinném dole  jen na okolo roku 1900. 

Nálezy světoznámé nýřanské  fauny pochází z jemného sapropelitického uhlí, které tvořilo jen několik dm mocnou vrstvu. Uhlí je nápadně laminované. Předpokládá se, že vznikalo na dně jezera, jehož voda byla  u dna chudá na kyslík. Proto se zbytky odumřelých  živočichů zachovaly, neboť na dně nežili žádní živočichové živící se mršinami. Hřbety a  vyvýšeniny lemující jezero zabraňovaly přínosu hrubšího klastického materiálu z okolní krajiny a mohl se zde v klidné stojaté vodě usazovat  jemný organický kal – základ budoucího sapropelitického uhlí. Za příznivých období bylo jezero až 8 km dlouhé a 2 km široké. Doba vzniku této pozoruhodné uhelné polohy se odhaduje na několik set až několik tisíc let. Nalezená fauna je taxonomicky neobyčejně bohatá a obsahuje všechny živočišné skupiny v té době žijící v jezerech a jeho bažinatém okolí. Vyčerpávajícím způsobem byla fauna popsána  prof. Antonínem Fričem v rozsáhlém díle  Die Fauna der Gaskohle und Kalksteine der Permformation Böhmen  vydaném v roce 1901. Frič v něm popsal celkem  189 živočišných druhů, z toho mnoho pro vědu nových. Novější revize prokázaly, že fauna obsahuje asi 20 druhů krytolebců a tři druhy plazů. Vyskytují se zde všechny ekologické skupiny obojživelníků.  Vzácní jsou  60 cm velcí krytolebci rodů Diploverpeton,  Megalocephalus a Baphetes žijící a plovoucí  na otevřené  ploše jezera podobně jako dnešní krokodýli.   V bažinatém okolí jezera žili menší krytolebci, často s nápadně krátkými končetinami,  z nichž jsou význační branchiosauři, microsauři i další skupiny krytolebců (Branchiosaurus, Microbrachis, Keraterpeton, Dolichosoma aj.).  Nejpestřejší fauna žila v lesích v širším okolí jezera, odkud byli při záplavách obojživelníci i první primitivní plazi splaveni do jezera. Společně se čtvernožci se v plynovém uhlí hojně vyskytli i primitivní sladkovodní žraloci rodu Xenacanthus, k jejichž pozůstatkům patří především charakteristické zuby se třemi hroty.  K častým nálezům patřily i různé  paleoniscidní ryby, z nichž se velmi hojně vyskytoval malý druh Pyritocephalus sculptus. Ze členovců se vyskytli různí primitivní pavoukovci (Orthotarbus nyranensis, Brachylycosa carcinoides, Promygale bohemica aj.) a vzácně i otisky malých ostrorepů (Prolimulus woodwardi).  Často hromadně se v plynovém uhlí vyskytují otisky krunýřků  drobného vodního rakovce  Gasocaris krejcii ze skupiny bezkrunýřek (Anaspidacea)  a lasturám mlžů podobné krunýřky škeblovek rodu Pseudestheria. Mnohonožky  jsou v nýřanském uhlí zastoupeny  asi 15 druhy, s nichž   některé, např. Pleurojulus, jsou dosti podobné i dnes žijícím formám.  Pozůstatky hmyzu, zejména primitivních švábů,  jsou naproti tomu v poměrně nehojné.

Fauna z Nýřan je pozoruhodně podobná faunám shodného stáří z území Severní Ameriky. Dlouho bylo diskutováno její stáří. Samotný A. Frič faunu považoval již za  permskou, moderní výzkumy prokázaly její vyšší, svrchnokarbonské stáří (westfálD). Význam fauny je z vědeckého hlediska mimořádný, neboť fauna patří k nejbohatším tohoto složení  a stáří ve světě.  Dnes již není sebemenší možnost sbírat v okolí Nýřan nejenom tuto  faunu, ale ani pozůstatky rostlinstva té doby, neboť těžba černého uhlí v plzeňské pánvi  je již definitivně ukončena.

.

 

Literatura

Havlena (1980), Havlena a Pešek (1975), Němejc (1953), Pešek (1968, 1970, 1994), Purkyně (1913)