Ordovik: chladná moře jižní polokoule

 

Moře z Čech na konci kambria ustoupilo. K další transgresi dochází na již počátku ordoviku. Nově vzniklá mořský pánev zde pak existuje plynule až do konce středního devonu. V té době se Český masív nacházel na asi 50° rovnoběžce na jižní polokouli a postupně se přesouval blíže k rovníku do subtropického a  tropického pásu. Mapa světa vypadala zcela odlišně od dnešní. Na jižní polokouli od rovníku k pólu se rozkládala obrovská pevnina Gondwana. V tropickém pásu podmínkách ležel kontinent Laurentie. Menší kontinent Baltika ležel v subtropickém pásu. Kromě těchto velkých kontinentů v průběhu ordovické periody existovaly i menší kontinenty mezi Gondwanou a Laurentií.

Dnešní severozápadní Evropa byla součástí kontinentu Avalonie. Střední a jjihozápadní Evropa ležela při složitě členěném severním okraji Gondwany. Oblast budoucího Českého masívu tvořila severní výspu Gondwany, považovanou pro své odlišnosti za samostatný "mikrokontinent" nazývaný Perunika. V průběhu ordoviku a zejména na jeho konci se oddálené kontinenty přibližovaly a některé se střetly za vzniku horských pásem. Touto kolizí, tzv. kaledonským vrásněním, vznikly kaledonské pohoří ve Skotsku a Norsku. V Čechách se to však nijak neprojevilo.

Perunika postupně putovala k severu do teplejších oblastí nižších zeměpisných šířek, avšak mohutné zalednění ve svrchním ordoviku postihlo i nižší zeměpisné šířky a tedy i Peruniku. Proto poměrně chladnovodní ráz faun Peruniky je ještě zdůrazněn doklady o přítomnosti ledovců na konci ordoviku i z našeho území.

Ordovik je ze středních Čech znám zejména z Barrandienu. V pánvi, která měla charakter úzkého avšak hlubokého příkopu mezi Brandýsem nad Labem a Plzní se v ordoviku uložil až 2 až 3 km mocný sled klastických sedimentů, většinou černošedých břidlic s občasnými polohami křemitých pískovců nebo drob. Tento sedimentační prostor, označovaný jako pražská pánev, byl na severu i jihu lemován pevninou. Břežní linie jsou bohužel zachovány jen na některých místech a jen ve starších ordovických souvrstvích. Ve vyšším ordoviku byla plocha pánve rozsáhlejší a její přesný rozsah stejně jako průběh pobřeží neznáme.

Transgrese začala nedlouho po začátku ordovické periody. Zpočátku se střídají klastické sedimenty různé zrnitosti. Při okrajích pánve se usazovaly hrubě úlomkovité sedimenty: slepence a droby. Ve vyšším ordoviku se ukládaly i dobře tříděné křemenné pískovce, které reprezentují prostředí rozsáhlých přílivo-odlivových plošin. Vzácněji vznikají, při pozastaveném přínosu zvětralin se souše, i chemogenní sedimenty: silicity a oolitické ferolity. V hlubší ose pánve se ukládaly sedimenty jemnozrnnější: prachovce a jílovité břidlice. Kolísání mořské hladiny vedlo k několikerému opakování facií ve vrstevním sledu nad sebou. Pozoruhodnými sedimenty českého ordoviku jsou sedimentární železné rudy, často s nápadnou oolitickou strukturou. Vznikaly v mělkovodním až lagunárním mořském prostředí v blízkosti původního břehu nebo na svazích vystupujících elevací mořského dna. Rudy vytváří čočkovitá tělesa, v minulosti dobývaná na mnoha místech (Zdice, Nučice, Krušná Hora, Ejpovice aj.). V minulosti byly těženy na Rokycansku četná menší lože železných rud, jejichž vznik je spojen s vulkanickou činností.

V průběhu vyšší části spodního a ve středním ordoviku byla pánev kose, ve směru SV-JZ, přeťata vulkanickým komárovským komplexem. Zlomové linie umožnily výstup čedičového magmatu, jehož výlevy na probíhaly mořském dně, vzácněji snad i nad hladinou. Mořskými proudy byl vulkanický popel a prach rozplavován podél břehů pánve a vytvořil sledy tufových hornin.

Ordovik je obdobím, ve kterém došlo k obrovské diverzifikaci života v moří. Hovoříme o diverzifikaci tvz. paleozoické evoluční fauny. O životě na souši nemáme doklady, můžeme však předpokládat prosty mechového charakteru na zamokřených místech. Naproti tomu v moři dochází k obrovskému rozvoji bezobratlých. Prvého maxima rozvoje dosahují loděnkovití hlavonožci i další skupiny měkkýšů. Trilobiti dosahují vrcholu rozvoje s mnoha morfologicky vyhraněnými skupinami. Většina trilobitů je bentosních, objevují se však formy planktonní, díky životu v temnotě větších hloubek v oceánu s mimořádně velkýma očima, tzv. cyklopygidní trilobiti. Na dně se jako bentos nejvíce rozvíjejí artikulátní ramenonožci, zejména orthidní a strofomenidní. Významnou skupinou se stávají mechovky (zejména ze skupiny Trepostomata), které spolu s ramenonožci a jablovci tvoří hlavní složky živočišných bentosních společenstev. Hojní zůstávají zástupci tzv. kambrických faun jakými jsou hyoliti, kalcichordáti, primitivní ostnokožci a lingulátní ramenonožci. Z modernějších skupin prodělávají rozvoj lasturnatky, mlži, moderní skupiny ostnokožců (hvězdice, hadice) a objevují se i první zástupci obratlovců. Pro stratigrafii jsou významní planktonní graptoliti i na dně žijící dendroidi. V teplých mořích vznikají i první útesy, budované mechovkami, vápnitými řasami a ostnokožci.

Fauny v Čechách jsou součástí chladnovodních faun tzv. mediteránní provincie v jižní cirkumpolární oblasti. I to je příčinou, proč z od nás nejsou známé vápence ani útesy, jinak velmi rozšířené v ordovických sledech na jiných místech ve světě. Izolovanost faun podél okrajů jednotlivých kontinentů a neschopnost překročit oceánické prostory zapříčinila vysokou endemicitu mořských ordovických faun, nejvyšší endemicitu ve vývoji života vůbec. Způsobuje nesnáze při korelaci různých oblastí s ordovickými sedimenty a vedla k ustanovení regionální stratigrafické stupnice pro pražskou pánev, lišící se od standardní stupnice na britských ostrovech. Dnes již existuje mezinárodně uznávaná a schválená stupnice celosvětová. Problémem je však její využití v podmínkách pražská pánve a výzkum v této oblasti stále pokračuje.

V bližším okolí Plzně je spodní a střední ordovik zachován v brachysynklinálním uzávěru pražské pánve mezi Rokycany a Starým Plzencem. Dále k východu leží řada pozoruhodných lokalit s bohatými fosilními faunami. Vyšší souvrství ordoviku jsou známa až v okolí Zdic a Berouna.

Sled ordovických sedimentů spočívá nesouhlasně (diskordantně) na starších geologických celcích, buď svrchnoproterozoického stáří nebo jednotkám tvořených usazeninami středního  kambria a vulkanitů svrchního kambria. V průběhu variského vrásnění byl ordovický sled složitě zvrásněn a silně postižen radiální poklesovou tektonikou.