Kambrium:  mořské zálivy a vulkanismus

 

Po ukončení kadomského vrásnění a metamorfóze na konci prekambria se centrální část Českého masivu stala souší. Horniny svrchního proterozoika byly vystaveny zvětrávání a denudaci. V tektonicky založených depresích mezi pásy kadomského horstva se vytvořily podhorské planiny, říční plošiny a pánve s občasnými jezery, do kterých byl snášen materiál z okolního horstva. Horstvo bez vegetace podléhalo rychlé erozi, a proto uloženiny kambrického stáří mají velké mocnosti a pestré složení. Původní plošný rozsah pánví neznáme: V současné době jsou uloženiny kambria ze středních a západních Čech doloženy jen ze dvou oblastí: menší oblasti skryjsko-týřovické na Křivoklátsku a větší jižněji položené příbramsko-jinecké pánve.

V příbramsko-jinecké pánvi na území dnešních Brd vznikl ve spodním kambriu více než 2000 m mocný sled pestrých klastických uloženin. Převažují slepence a pískovce, řidčeji jsou zastoupeny prachovce a tenké polohy jílovitých břidlic. Při sníženém přínosu zvětralin vznikala jezera a laguny s brakickou vodou, ve kterých žili nejstarší živočichové na našem území. Jsou to členovci příbuzní dnešním ostrorepům. Byli nalezeni jen v tenké vložce tzv. paseckých břidlic v pískovcích hluboko pod paleontologicky prokázaným mořskými usazeninami středního kambria v oblasti jižních Brd.

Na počátku středního kambria došlo ke zvýšení hladiny oceánu na celém světě. Byly zaplaveny rozsáhlé plochy souše na všech tehdejších kontinentech. Mořská transgrese zasáhla i budoucí Český masív. Ve středních Čechách vzniklo moře mimořádně bohaté na život a proto jsou české lokality středního kambria v Barrandienu velmi bohaté na fosilie a patří ke světově proslulým oblastem.

V oblasti skryjsko-týřovické je doloženo pouze neúplné střední kambrium. Na bázi se zde vytvořily milečské slepence a pískovce s charakteristickou faunou ramenonožců a trilobitů. Výše se objevuje mocný sled skryjských břidlic, ve vyšších polohách opětovně s polohami slepenců (tzv. vosnických). Skryjské břidlice poskytly neobyčejně bohatou a světově proslulou faunu: kromě mnoha druhů trilobitů jsou známi ramenonožci, ostnokožci, hyoliti, vzácně i drobní měkkýši a další skupiny.

V brdské oblasti se v zálivech a tektonicky založených pánvích ukládalo jinecké souvrství, zahrnující delší časový úsek nežli střední kambrium v okolí Skryjí a Týřovic. Jinecké souvrství zde má příkladně symetricky vyvinutý sedimentační cyklus. Po prvotním zahlubování se mořská pánev postupně změlčovala a ke konci středního kambria moře opět ustupovalo. Na bázi jsou proto vyvinuty polohy slepenců a pískovců, střední část představují především prachovce a břidlice a nejvyšší část souvrství opět tvoří pískovce a slepence. Fauna je podobná fauně skryjsko-týřovické oblasti, nicméně se zde vyskytuje, vzhledem k většímu časovému rozsahu, mnoho dalších, ze Skryjska neznámých druhů. Více než 150 let paleontologických výzkumů umožnilo rozčlenit jinecké souvrství do několika biostratigrafických zón s charakteristickými, především trilobitovými faunami. Dobře známá je i ekologická zonálnost živočichů v závislosti na hloubce moře a vzdálenosti od břehu.

Po ústupu moře se ve svrchním kambriu jižně od Rokycan vytvořila menší jezerní pánev vyplňovaná slepenci, pískovci a polohami tufů. Sled je označován jako pavlovské souvrství. Docházelo i k mohutným povrchovým výlevům láv a sopečným erupcím. Vznikly dva rozsáhlé komplexy suchozemských vulkanitů: severnější andezit-ryolitový komplex křivoklátsko-rokycanský a jižnější, převážně andezitový komplex strašický. Při výlevech vznikaly lávové příkrovy i explozivní typy sopek. Tektonomagmaticky patří kambrické vulkanity do prostředí ostrovních oblouků nebo okrajů pevnin s tenkou kontinentální kůrou. Jejich absolutní stáří bylo vypočteno přibližně na 501 (±5) mil. let.

Z hlediska rozvoje života je kambrium prvním obdobím v historii Země, ze kterého máme četné pozůstatky dávného života. K nejznámějším patří bezesporu trilobiti. V kambriu jsou zastoupeni formami s vysokým počtem článků trupu (například rod Paradoxides) patřícími do skupiny tzv. redlichiidních trilobitů, která vymírá před koncem kambria. Velmi rozšířenou skupinou byly trilobiti agnostidní, pro něž jsou charakteristické jen dva články trupu a malá velikost těla.

Kromě trilobitů se vzácněji vyskytují  zástupci dalších skupin živočichů. Místy jsou běžní ramenonožci (zejména s organofosfatickými schránkami, tzv. lingulátní ramenonožci), primitivní ostnokožci a drobní měkkýši, jejichž postavení v systému je často problematické. Zejména pro kambrium jsou význačnou skupinou hyoliti, skupina, která vymírá v průběhu mladších prvohor.

Na souši život v současné podobě neexistoval. S výjimkou jezer či lagun se smíšenou nebo snad i sladkou vodou, ze kterých jsou známi primitivní klepítkatci a korýši, byl povrch souše pustý, bez vegetace a bez života, na vlhkých místech s mázdrovitými porosty sinic a primitivních řas. Klima bylo na našem území mírné, Český masiv se nacházel na jižní polokouli ve středních zeměpisných šířkách.

 

Literatura

Havlíček (1968, 1971, 1980), Chlupáč a Kukal (1988), Chlupáč et al. (1992, 1998), Kukal (1971), Waldhausrová (1971)