Kambrium v údolí Zbirožského potoka

 

V údolí Zbirožského potoka je řada instruktivních lokalit středního kambria a výchozů vulkanitů křivoklátsko-rokycanského vulkanického komplexu. Celá trasa je dlouhá asi 5 km.

Ze Skryjí se vydáme po asfaltové silnici do údolí Zbirožského potoka k mlýnu Slapnice. Silnice nás přivede přes můstek nad potokem. Pokračujeme po silnici až k rozcestí na okraji lesa.  Vpravo (na levém břehu potoka) je odbočka na lesní cestu vedoucí po okraji lesa k několika osamoceným chatám. Za chatami se všimneme prudké a hluboké strže. Vejdeme do ní. Vpravo ve strži jsou viditelné velké zaoblené balvany, na protějším svahu vystupují z menších výchozech hnědofialové a šedé drobové pískovce. Výše v rokli tyto pískovce vytváří až několik metrů vysoké svahy. Jsme na lokalitě sběrateli nazývané „U tří chat“ (A) (49°57´26,6´´N; 13°45´4,6´´E).

V pískovcích a zejména v polohách rezavě zbarvených  dekarbonitizovaných pískovců je možno nalézt hojnou ramenonožcovou faunu, doprovázenou vzácnějšími trilobity a případně i další faunou. Jsme ve spodní části vrstevního sledu středního kambria u Skryjí. Pískovce patří týřovickým pískovcům a slepencům a tvoří podloží  mocného sledu skryjských břidlic. Litologie poloh s faunou a distribuce fosilií v polohách svědčí o tom, že polohy pískovců výše ve svahy vznikaly náhlými splachy  písku a schránek z mělčin do hlubších částí pánve. Za příčinu takových splachů jsou považovány silné bouře, které zvíří materiál ze dna a proudy takto zvířený materiál přenesou na jiné, obvykle hlubší  místo. Takovým usazeným polohám říkáme tempestity.

Jedna z poloh tempestitů zde poskytla velmi bohatou a zajímavou faunu. Kromě převládajícího orthidního ramenonožce Pompeckium kuthani jsou zde přítomni i lingulátní ramenonožci, nejhojněji druh Lingulella agaue. Vzácnější jsou velmi drobné nízce kuželovité misky druhu rodu Almohadella, donedávna známému jen z Maroka. Zastupuje tzc. ceratretidní ramenonožce, které kromě tohoto místa ze střední Evropy známi nejsou. Trilobiti jsou nehojní, převládají druhy rodů Germaropyge, Lobocephalina a Ptychoparioides. Vzácní jsou měkkýši, zde zastoupení rodem Helcionella a Cambretina. Pozoruhodné jsou jemně žebrované rourky, patřící snad nějakým neznámým červovitým živočichům.

Vrátíme se na cestu. Pokračujeme dalších asi 600, po cestě přejdeme jednou potok. Jsme na místě chatového tábora. Za jeho levým (tj. východním) okrajem vejdeme do lesa a začneme stoupat do velmi prudkého svahu až se dostaneme na turistickou cestu vedoucí mírně se svahu. My se však vydáme vlevo, do svahu, až dojdeme k místu, kde cesta vychází s lesa. Zde zahneme vlevo na další lesní cestu, která nás vyvede na úzký a mírně se svažující  hřbet s loučkou vbíhající do lesa. Po jeho temeni dojdeme až na hranu prudkého svahu. Zde je několik jam po sběratelích (B) (49°57´25,8´´N; 13°45´20,2´´E). V suti zde nalezneme velmi hojnou, avšak převážně drcenou faunu trilobitů. Jsme na místě souborně označovaném jako „Dlouhá hora“. Menší skalky leží při hraně svahu podél okraje lesa. Patří vyšším polohám skryjských břidlic. Poměrně hojně obsahují drobnější faunu, především trilobity Eccaparadoxides pusillus, Conocoryphe gerlinda, poměrně častí jsou agnostidní trilobiti. V polohách o něco níže ve svahu  je hojný orthidní ramenonožec Bohemiella romingeri.

Dlouhá hora je lokalita proslulá od  dob J. Barranda. Z blíže neznámé čočky pískovců ležící v těchto místech pochází shluky úplných jedinců velkého karpoida Ceratocystis perneri  hojně doprovázeného menším trilobitem Ctenocephalus coronatus a další zajímavou faunou. Nové sběry v těchto čočkách zjistily i hojný výskyt celých ték pozoruhodného ostnokožce Lichenoides priscus. Zachování ukazuje, že podobně jako na předchozí lokalitě „U tří chat“ i zde se mimořádná fauna zachovala díky rychlému pohřbení živých jedinců pískem při bouřích.

Vrátíme se na turistickou cestu, ze které jsem předtím odbočili a vydáme se vpravo směrem na Podmokly.  Po cestě si můžeme všimnout drobných výchozů podél cesty, fosilie však obsahují poměrně vzácně. Dále o něco níže podél cesty (C) jsou skryjské břidlice tmavší, pevnější a fauna je méně hojná. Vyskytují se zde jsou zde spíše větší druhy, především opět Eccaparadoxides pusillus a Ptychoparia dubinka. V prudkém svahu podél cesty a ve svahu nad cestou jsou četné výchozy a drobné lůmky po sběratelích. Faunistický obsah je velmi rozdílný v různých stratigrafických úrovních. Některé polohy (zejména pod cestou blíže Jezírku kam se dostaneme po další cestě)  jsou paleontologicky velmi chudé, místy i zcela bez fosilií, naproti tomu výchozy blíže Skryjím obsahují bohaté a dobře zachovalé fauny.  Nejbohatší polohy patří vyšším partiím skryjských břidlic.

Po cestě po svazích Dlouhé hory a podél úpatí vrchu Dubinky se dostaneme na úzkou plochou nivu Zbirožského potoka. Cesta nás posléze přivede k přechodu přes potok u menšího jezírka. Stěny údolí jsou zde sevřené a vytváří kaňonovité hrdlo, kterým s drobným vodopádem protéká Zbirožský potok (D) (49°56´48,2´´N; 13°45´0,6´´E). Toto místo zvané příhodně „Jezírka“ vzniklo díky rozdílné odolnosti kambrických sedimentů a kambrických vulkanitů. Nad skryjskými břidlicemi, které doposud vytvářely stěny a dno údolí leží  nejstarší příkrovy vulkanitů křivoklátsko-rokycanského komplexu. Tento komplex se vytvořil ke konci svrchního kambria. V té době byly mořské sedimenty vyzdviženy na souši a podléhaly erozi. Na tento podklad za začaly rozlévat lávové příkrovy z první vulkanické fáze komplexu. Jsou to tmavé horniny celistvého vzhledu, bez zřetelných zrn nerostů, často s deskovitým rozpadem. V některých partiích jsou patrné stopy po tečení láv (tzv. fluidální textura).

Svým chemismem vyvřeliny odpovídají andezitům a dacitům. Výlevy magmatu umožnil systém zlomů SV-JZ  směru. První výlevy měly puklinový charakter a postupně vytvořily až 1500 m mocný komplex. Pozdější erupce měly explozivní charakter. V komplexu jsou rozlišovány čtyři fáze.  V průběhu tří starších fází vznikaly horniny v pracích Kettnera (1916, 1923)  označované jako porfyrity. Podle dnešní  klasifikace patří   bazaltovým andezitům,   andezitům, dacitům a ryodacitům. Horniny nejmladší, čtvrté fáze, Kettnerem zvané porfyry, odpovídají  ryolitům.   Z geochemického hlediska vulkanity patří   subalkalické a vápenato-alkalické sérii.  Distribucí prvků vzácných zemin patří vulkanity jak k vápenato-alkalické i tholeiitické sérii.

Skalní stěnu u jezírek tvoří afanitické (celistvé) dacity první erupční fáze. Lávové příkrovy této erupce vytvořily  nepravidelný pruh při SZ okraji vulkanického komplexu a zakryly sedimenty středního kambria. Tím je uchránily před další erozí.   dacitových příkrovech zjistila  Waldhausrová (1968) dvě úrovně s tufy a mandlovcovitými lávami.  Následná druhá erupční fáze  je reprezentována  tmavě modravými jemnozrnnými andezity. I když částečně překrývají příkrovy starší erupční fáze,  andezitové příkrovy  se rozlévaly i dále k JZ a SV.  Dalšími výlevy se posléze vytvořil až 1000 m  mocný komplex hornin. Přítomnost tufů na bázi příkrovů dokládá povrchovou erupční aktivitu. Svrchní polohy lávových příkrovů nesou znaky zvětrávání a dokládají delší časové přeryvy mezi erupcemi. Mladší  dacitová a ryodacitová (třetí) fáze má menší plošný rozsah. Při čtvrté fázi vznikly ryolity  a jejich tufy. Horniny této poslední fáze jsou různého typu, poměrně časté jsou tufy, fluidální ryolity, brekciovité typy ryolitů a známé jsou i ignimbrity.  Vznik ryolitů souvisí s puklinovými výlevy a erupcemi, na některých místech se vytvářely složené sopky (stratovulkány). 

Přívodní dráhy a subvulkanická tělesa charakteru ložních žil proráží sedimenty středního kambria skryjsko-týřovické oblasti. Jedna z takových žil porfyritu diskordantně proráží skryjské břidlice u Luhu.

Projdeme-li podél skalisek vulkanitů, údolí se opět rozšiřuje. Je to způsobeno příčnými poruchami, které celé území rozdělují do více drobných ker vůči sobě různě posunutých. Cesta se zde opět dostává na území tvořeného vůči erozi méně odolnými skryjskými břidlicemi.

Přejdeme potok a cesta nás přivede k samotě Buchava u silnice se Skryjí do Podmokel. Vydáme se vlevo po silnici do mírného svahu a brzy přijdeme s několika zchátralým a zasuceným lomům. Jsme na klasické Barrandově lokalitě „Buchava“ (E) (49°56´32,6´´N; 13°44´41,8´´E). Ve dvou větších a několika menších lůmcích vystupují  svrchní polohy skryjských břidlic. Břidlice jsou velmi pevné, místy s písčitějšími partiemi. V několika neostře ohraničených polohách obsahují vápnité konkrece s mimořádně příznivě zachovalou faunou. V břidlicích je velmi hojná a poměrně bohatá fauna. Na rozdíl od „Luhu“ zde velcí paradoxididní trilobiti nejsou příliš hojní. Převažuje zde Eccaparadoxides pusillus doprovázený Conocoryphe gerlinda, Lobocephalina emmrichi, Ptychoparia dubinka, Skreiaspis spinosa (od podobného druhu Agraulos ceticephalus se liší trnem na glabele) a Ellipsocephalus vetustus. Kromě trilobitů jsou zde poměrně hojní hyoliti. Mimo drobnějších druhů patřících rodům Buchavalites, Slapylites a Parentilites je zde význačný až 10 cm dlouhý druh Maxilites maximus, vůbec největší známý hyolit. Z ramenonožců je místy hojný orthid Bohemiella romingeri. Hojné jsou též destičky ostnokožců, především eokrinoida Lichenoides priscus a izolované desky Trochocystites bohemicus.

Nejlépe zachovalá fauna pochází z dekalcifikovaných vápnitých konkrecí, objevených zde v roce 1975. Konkrece poskytly jednu z nejbohatších a nejlépe zachovaných hyolitových faun na světě, proslulé pracemi L. Marka. Fauna hyolitů a trilobitů odtud byla však známa již J. Barrandovi. Moderní revize kambrických hyolitů připravovaná L. Markem z bývalé ČSAV bohužel nebyla nikdy publikována, zůstala jen v rukopisné verzi. Marek v ní popsal jednu z nejbohatších hyolitových faun kambria, která kromě výše uvedených druhů čítá i mnohé další nové rody a druhy. Většina druhů popsaných v monografii pochází právě z této lokality.

Sběr fosilií na této lokalitě je možný bez povolení, avšak stejně jako na jiných lokalitách v Barrandienu i zde je možno sbírat pouze v suti.