Prekambrium: hluboké moře při okraji pevniny

 

Prokazatelně nejstaršími horninami nejbližšího širšího plzeňského okolí jsou sedimenty svrchního proterozoika (dříve nazývaného „algonkium“), staré zhruba 700 - 900 milionů let. Ukládaly se v rozsáhlé, zahlubující se mořské pánvi  dnes západovýchodního směru při okraji dávného kontinentu. Celková mocnost sedimentů se odhaduje na 5 až 8 km.

Svrchní proterozoikum se v oblasti Barrandienu člení na dvě skupiny: starší velmi rozšířenou kralupsko-zbraslavskou skupinu a mladší štěchovickou skupinu.  Horniny zastoupené v bližším plzeňském okolí patří skupině kralupsko-zbraslavské (dříve označované jako předspilitový a spilitový stupeň), kterou kromě klastických usazených hornin (břidlic, prachovců a drob) tvoří také vulkanické horniny bazaltového charakteru (tradičně označované jako „spility“). Mladší štěchovickou skupinu máme nejblíže až na Příbramsku.

Klastické horniny, tedy břidlice, prachovce a droby  vzniklé z původních mořských usazenin,  jsou složeny z úlomků kyselých i bazických vulkanitů, křemene, živců a slíd, tmelených chloritem a illitem. Slepence jsou v okolí Plzně nehojné, stejně jako polohy a čočky vápnitých a grafitických břidlic. Historicky významné jsou však výskyty pyritických černých jílovců a břidlic, tzv. kamenečných a kyzových břidlic, které byly zejména v devatenáctém století cennou surovinou pro výrobu kyseliny sírové a barviv. Významná, avšak kvantitativně podřízená jsou čočkovitá tělesa silicitů (tzv. buližníků) a černých křemitých jílovců s vysokým obsahem křemene a grafitické substance. Takové horniny se vyskytují se zejména na Klatovsku, Přešticku a Blovicku až k Plzni a dále na Zbirožsku; severně od Plzně a v okolí Stříbra chybějí.

Vulkanity svrchního proterozoika (dříve souborně označovaných jako „spility“) jsou v západních a středních Čechách soustředěny do několika rovnoběžných pruhů SV-JZ směru a naznačují průběh tektonických linií, podél kterých magma pronikalo k povrchu. Chemismus vulkanitů je různý; v severních pruzích odpovídá tholeiitickým bazaltům, které jsou typické pro oceánský typ zemské kůry, směrem k jihovýchodu se složení mění přes intermediánní (dacity) až ke kyselým typům hornin, jakými jsou sodné ryolity. Výlevy vulkanitů probíhaly na mořském dně, o čemž svědčí polštářová textura láv. Blízké okolí Plzně leží v největším centrálním pruhu kralupsko-radnicko-domažlickém a kromě vulkanitů jsou zde přítomna i menší tělesa často silně karbonatických tufů.

Koncem starohor byl komplex svrchnoproterozoických hornin postižen mohutným horotvorným procesem označovaným jako kadomské vrásnění. Detailní provrásnění hornin, rozpukání buližníkových čoček a slabé metamorfóza těchto hornin v okolí Plzně jsou toho důkazem. Stopy velmi slabé metamorfózy jsou patrné ve vulkanitech (objevuje se v nich prehnit a pumpellyit), v klastických horninách je metamorfóza východně od Plzně neznatelná. Její intenzita však postupně roste k západu a severozápadu. Je pozoruhodné, že sled metamorfních zón v okolí Domažlic je příčný k průběhu horninových pruhů. Spolu s metamorfózou byly komplexy proterozoických hornin intenzivně provrásněny ve vrásových strukturách převážně JZ-SV směru. Po ukončení kadomského vrásnění před 550 mil. let se oblast budoucího Českého masivu stala na dlouhou dobu souší.

S výjimkou nejmladšího období starohorní éry, tzv. vendu, nejsou z proterozoika známé makrofosilie. Ke konci proterozoika se však objevují poměrně bohaté doklady o rozvoji mikroskopických řas a sinic. Z jílovitých břidlic jsou z našeho území známé mikrofosilie sinic Bavlinella a Nevidia; pozoruhodné jsou páskované stromatolitické struktury z Blovicka, u kterých je předpokládán biogenní původ. Z  oolitických vápenců z Plzně - Černic byla popsána mikroskopická vlákna řasového organismu Eomicroceleus crassus.

V plzeňském okolí i v samotné Plzni tvoří horniny svrchního proterozoika podloží mladších uloženin (staršího i mladšího paleozoika, na některých místech i terciéru nebo kvartéru). Mladší sedimentární celky leží na proterozoiku s výraznou úhlovou diskordancí. Proterozoické horniny vystupují na povrch především jihozápadně, jižně a severovýchodně od Plzně. Velmi dobře jsou odkryty v hluboce zaříznutých říčních údolích kaňonovitého charakteru na středním toku Mže, v údolí Střely i podél horního toku Berounky.

 

Literatura

Fiala (1967, 1977, 1987), Holubec (1966), Cháb a Pelc (1968), Mašek (1993), Suk et al. (1968), Waldhausrová (1997, 1999)