Prekambrium u Černic a Koterova

 

Nejstarší horniny v blízkém plzeňském okolí můžeme studovat v údolí Úslavy jihovýchodně od Plzně. Jsou zde zastoupeny všechny hlavní horniny blovického souvrství, které je nejstarší jednotkou kralupsko-zbraslavské skupiny svrchního proterozoika v Barrandienu. Délka exkurze činí asi 8 km.

Vycházku zahájíme v Černicích. Z konečné trolejbusu u nákupního centra projdeme po silnici pod dálnicí na Starý Plzenec a po silnic pokračujeme dále. Na levé straně hřbetu, na který silnice posléze stoupá, je již z dálky viditelná nápadná skála, zvaná „Ostrá hůrka“ (A) (49°41´56,2´´N; 13°26´25,0´´E). Ve stěnách skalního útvaru byl založen dnes již dávno opuštěný lom, ve kterém se těžily a dodnes jsou dobře odkryty křemité sedimenty svrchního proterozoika, tzv. buližníky. Jsou to velmi pevné horniny bez zřetelné vrstevnatosti, složené hlavně z mikrokrystalických agregátů křemene s podílem grafitické substance, která hornině dodává charakteristické šedé zabarvení. Šedá barva buližníků je často zastřena hnědě a žlutě zbarvenými oxidy železa. Na rozdíl od okolních jílovitých břidlic, buližníky se při vrásnění se chovaly jako pevná tělesa a došlo pouze k jejich rozpukání. Praskliny byly posléze vyhojeny bělavým křemenem.

Buližníky nemají zcela jasný původ, pravděpodobně vznikaly prokřemeněním původního jílovitého sedimentu vlivem roztoků bohatých na SiO2, které doprovázely podmořskou vulkanickou činnost. Podle jiného názoru buližníky vznikaly z gelu kyseliny křemičité, sráženého za spoluúčasti mikroorganismů na mořském dně.

Buližníky tvoří čočkovitá tělesa, obvykle několik set metrů dlouhá, která se díky své odolnosti vůči zvětrávání v krajině morfologicky výrazně uplatňují. Nejznámější je bezesporu vrchol Radyně (567 m n. m.) s charakteristickou zříceninou stejnojmenného hradu ze 14. století, který je i dominantou Plzeňska. Buližníky tvoří i skalní útvary v radyňském polesí, u Sedlce, na Stradišti u Letkova, Hradišti u Ejpovic i další vrchy v okolí Nepomuka, Blovic, Rokycan, Zbiroha, Zdic aj. Na řadě míst v okolí Plzně byly těženy jako stavební materiál.

Na Ostré hůrce byl buližník sice těžen, avšak hlavní skalní útvar zůstal jako dominanta zachován. V severovýchodní části útvaru lze sledovat i kontakt buližníku a chloriticko-sericitických břidlic, u kterých je ještě dobře zřetelná vrstevnatost.

Z Ostré Hůrky pokračujeme podél skalek směrem k dálnici, kterou podejdeme a dál pokračujeme nově vybudovanými  polními cestami k dálničnímu mostu nad  údolím Úslavy.  Pod ním zahneme vlevo na polní cestu která nás dovede až z mostu přes řeku u Koterova. Za mostem odbočíme vpravo na silnici, nad kterou se již vypínají strmé svahy bývalého lomu - byly zde těženy metabazalty svrchního proterozoika (B) (49°42´52,8´´N; 13°26´12,9´´E). Dojdeme do prudkého ohybu silnice, u něhož stojí opuštěné budovy třídírny štěrku. Obejdeme je a po stezce se dostaneme na plochu bývalé skrývky spodního lomu (C). (Návštěva lomu je s současnosti problematická. Lom část lomu patří soukromé firmě a vzhled lomu se změnil v roce 2008-2009. Nicméně, svrchní patra jsou doposud s opatrností  dostupná z vrcholové vyhlídky Háje).

Několik lojihovýchodně od vrchu Háje (459 m n. m.) východně od Koterova poskytuje jeden z nejlepších odkryvů vyvřelých hornin svrchního proterozoika na Plzeňsku. Patří do hlavního pruhu vulkanitů, který začíná v okolí Domažlic a probíhá kolem Plzně a Radnic až ke Kralupům nad Vltavou. V lomu jsou odkryty mohutné výlevy metabazaltů s polštářovou texturou, která je význačná pro výlevy láv na mořském dně. Velikost lávových polštářů kolísá od 15 cm do více než 1,5 metru, ojediněle lze nalézt i větší. V západní části lomu jsou odkryta i masivní tělesa metabazaltů, nad kterými leží vložky grafitických břidlic. Proterozoické metabazalty (tradičně nazývané „spility“) jsou složeny z plagioklasu (oligoklasu až albitu), chloritu a aktinolitu, v menší míře je přítomen i augit, kalcit, zoisit a titanit. Polštáře mají často nepravidelný tvar a vykazují zonální stavbu. Na povrchu mají tenkou krustu sklovitého charakteru, která vznikla prudkým ochlazením na kontaktu lávy a vody. Pod touto kůrou probíhalo ochlazování a krystalizace lávy pomaleji, proto pod vnitřní krustou s variolitickou strukturou je již metabazalt celistvý. Výplně mezi jednotlivými polštáři jsou z menší části tvořené jílovou hmotou, z větší části sklovitou brekcií vzniklou z drobných útržků lávy, které byly druhotně stmeleny kalcitem nebo křemenem. Tyto sklovité útržky vznikaly roztrháním žhavé lávy při jejím kontaktu s vodou. Pozoruhodná je přítomnost četných kalcitových a křemenných žil, často s drúzovými dutinami. V dutinách tvoří kalcit krátce sloupcovité krystaly zakončené klencovými plochami. V kalcitových výplních lze nalézt agregáty pyritu v až 1 cm velkých, dokonale vyvinutých krychlích.

Jako jeden z nejlepších odkryvů vulkanitů svrchního proterozoika byl lom „Háje“ i jednou z plánovaných, ale posléze neuskutečněných zastávek exkurzí Mezinárodního geologického kongresu, konaného v srpnu 1968 v Praze.

Ze spodního lomu projdeme do lomu horního, který leží asi 200 m severněji (D) (49°43´9,2´´N; 13°26´29,7´´E). Na velké puklinové ploše v lomové stěně jsou výborně odkryty průřezy lávových polštářů, které se příhodně říká „Tlačenka“. V suťovém kuželu, který vytváří úpatí lomové stěny, je dobře patrné selektivní větrání žil. Velmi odolný křemen tvoří zachovalou část žil, dutiny v žilách zůstaly po karbonátech, které byly vylouženy půdními roztoky.

Sejdeme zpět na okraj nižší etáže horního lomu a dáme se podél lesa a po mezi k velkému křovinatému remízku ležícímu asi 300 m východně v polích (E) (49°42´59,9´´N; 13°26´56,4´´E). Ačkoliv terén je velmi zarostlý, dosud patrné jámy, haldy a příkopy v nitru lesíku svědčí o bývalé těžbě. V minulosti se zde jako surovina k pálení vápna dobývaly nečisté vápence, které nehojně tvoří menší čočkovitá tělesa v blovickém souvrství. Úlomky hornin na haldách jsou masivní a nezřetelně vrstevnaté, jejich světle šedá barva se zvětráním mění v nápadně žlutohnědou.

Vrátíme se k okraji lomu a po cestách okolo vrcholu Háje a okrajích polí pokračujeme severním směrem. Dostaneme se až na asfaltovou silnici, po které se dáme vpravo. Na okraji chatové kolonie zabočíme vlevo, asi po 400 m projdeme doprava po cestě mezi zahradami a sejdeme do zalesněného údolí severně od chatové kolonie.

Jsme na místě zvaném „Kristinino údolí“, „Kristiánov“ či důl „Kristián“, popřípadě „Buková“ (F) (49°43´38,2´´N; 13°26´21,6´´E). Zde byly v minulém století (stejně jako na mnoha dalších místech v okolí Plzně a Radnic) těženy břidlice blovického souvrství s obsahem pyritu, tzv. kyzové břidlice, ze kterých se vyráběla kyselina sírová a síra. Břidlice jsou, jak je patrné z materiálu na zarostlých haldách, původně tmavošedé s vysokým obsahem grafitu, větráním se však na povrchu zbarvují žlutě povlaky hydratovaných oxidů a síranů železa. Nápadné jsou drobné jehlicovité krystalky sádrovce na puklinách či drobné dutiny po rozloženém pyritu. Na stěnách štol bývají přítomny i nazelenalé povlaky melanteritu, alofánu a jiných druhotných nerostů.

V údolí jsou četné haldy břidlic, ve východní části jsou patrná ústí štol i jámy po propadajících se podzemních prostorech. Velká část údolí je zatopená jezerem, které vzniklo propadnutím odvoďňovací štoly. Ze starých důlních děl vytéká potok, nápadný rezavě zbarvenými sraženinami na dně.

Z údolí vyjdeme na cestu mezi poli, po které se dostaneme na konečnou trolejbusu v Plzni - Božkově. Cestou si můžeme všimnout vpravo od cesty erozí vypreparovaného menšího spilitového tělesa, které vytváří nápadný vršek (F) (49°43´47,4´´N; 13°26´6,0´´E).