Moldanubikum: hluboce metamorfované komplexy

 

Za nejstarší geologickou jednotku v širším okolí Plzně jsou považovány horninové komplexy moldanubika (moldanubické zóny). Představují celek tvořený vesměs silně metamorfovanými krystalinickými komplexy, kterými pronikají plutony a masivy hornin žulového typu variského stáří. Moldanubikum je považováno za staré prekambrické jádro Českého masivu. Některé názory předpokládají, že horninové komplexy moldanubika vznikaly až před 1 mld. let; moderní údaje však potvrzují spíše menší stáří a některé horninové komplexy jsou nepochybně staropaleozoické.

Z petrografického hlediska je moldanubikum poměrně jednotvárným celkem. Člení se na dvě skupiny (dříve označované též jako série). Převážnou část - tzv. jednotvárnou (monotónní) skupinu moldanubika - tvoří silně přeměněné krystalické břidlice, hlavně plagioklasové pararuly, které často přecházejí až v migmatity; v menší míře jsou zastoupeny svory. Tyto horniny jsou považovány za katazonálně metamorfované pelitické usazeniny hlubokého moře.

Různorodější je pestrá skupina moldanubika. Obsahuje četné vložky hornin, které představují metamorfní ekvivalenty mělkovodních usazenin (pískovců, vápenců, železných rud),  vulkanitů a zřejmě i hlubinných vyvřelin. Hlavní masu skupiny opět tvoří plagioklasové pararuly, ale dále jsou přítomny vložky kvarcitických rul, kvarcitů, grafitických břidlic, erlanů, skarnů, mramorů, amfibolitů, granulitů a hadců. Pestrá skupina se vyskytuje v několika víceméně souvislých pruzích. Plzni nejblíže leží pruh západní, táhnoucí se z Oberpfalzer Wald v Bavorsku přes Klatovy, Sušici, Strakonice, Tábor a Votice do údolí Sázavy. Tento pruh je označován jako pruh sušicko-votický. Druhým jižnějším pruhem je pruh krumlovský.

Vrásnění a rekrystalizace hornin v moldanubiku zcela zničila možné makrofosilie. Dosavadní nálezy mikrofosilií jsou problematické a ukazovaly by spíše na mladší, snad dokonce i prvohorní stáří. Rovněž geochemická data ukazují na paleozoické stáří alespoň některých komplexů. I proto není vzájemné postavení jednotlivých skupin a horninových celků moldanubika vždy jednoznačně interpretované. Tektonické ohraničení moldanubika také neumožňuje jednoznačně určit, zda je moldanubikum starší nebo stejně staré jako tepelsko-barrandienská oblast (tzv. bohemikum). Některé interpretace geofyzikálních údajů předpokládají, že moldanubikum je od jihovýchodu na bohemikum nasunuto. Podél významné linie oddělující obě tyto jednotky od sebe, tzv. středočeského švu, vystoupily v průběhu variského vrásnění spousty granitoidního magmatu a vytvořily mimořádně komplikované těleso granitoidních a gabroidních hornin, tzv. středočeský pluton.

 

Literatura: Mísař et al. (1983)